Zabytki Grecji

Grecja to kraj, który posiada bardzo bogatą kulturę, która jest zaczątkiem tego, czym jest obecnie kontynent europejski. Warto więc odwiedzić ten śródziemnomorski kraj, by na własne oczy zobaczyć starożytne zabytki Grecji (oraz te bardziej nowoczesne miejsca).

Co warto zobaczyć w Grecji?

Jeśli chodzi o zwiedzanie zabytków starożytnych, to na wczasach w Grecji warto zobaczyć miejsca takie jak:

Pałac w Knossos – czyli „labirynt minotaura” (gdzie miał być przetrzymywany mityczny stwór). Jest to zabytek powstały 2 tysiące lat p.n.e., wywodzący się z kultury minojskiej. Zbudowany jest ze skały gipsowej, łupków i cedrowych podpór. Ruiny pałacu zajmują powierzchnię ponad 17 tys. m2 .

Partenon – jedna z najbardziej znanych budowli ateńskiego Akropolu, która wzniesiona została w 432 r. p.n.e. (była świątynią Ateny). Zabytek ten jest przykładem architektonicznego stylu doryckiego i choć jest mocno zniszczony, to nadal imponuje swoją wielkością i pięknymi rzeźbami (przedstawiającymi historię miasta).

Zaytki w Delfach

Wieża Wiatrów w Atenach – także w stolicy Grecji znaleźć można ośmiokątną, marmurową budowle, o wysokości 12 metrów, która kiedyś posiadała 8-metrowy wskaźnik wiatrów. Na każdej z jej ścian umieszczony jest wizerunek jednego boga wiatru. Wieża powstała w I lub II wiek p.n.e. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków ateńskich.

Marmaria w Delfach – teren dawnej wyroczni, gdzie obecnie znaleźć można ruiny świątyń z VII i IV w p.n.e. i świątyni tolosowej. Ta ostatnia jest charakterystyczną, okrągłej budowlą z trzema doryckimi kolumnami i pozostałościami innych kolumn.

Niesamowite greckie wysepki…

Nie można zapominać o tym, że do Grecji należy także ponad 2 tysiące otaczających ją wysp, które często wybierane są przez turystów jako docelowe miejsce wakacji. Wśród tych najpopularniejszych wymienić można:

Kretę – gdzie znaleźć można wiele 5- gwiazdkowymi hoteli z dostępem do plaż. Do odwiedzin wyspy zachęca fenomenalna pogoda, będąca wynikiem stykania się klimatów: śródziemnomorskiego, kontynentalnego afrykańskiego. Będąc na Krecie zwiedzić można zabytki na szklaku prastarej cywilizacji minojskiej…(czytaj więcej o Krecie).

Santorini – wyspa słynąca z doskonałej kuchni (z warzy w i owoców dojrzewających na żyznej, wulkanicznej ziemi). Ciekawostką dla turystów jest zaś miasto Akrotiri, które zostało odkopane spod warstw wulkanicznych…(czytaj więcej o Santorini).

Zakynthos – wyspa odznaczająca się bujną roślinnością i krystalicznie czystym morzem (z wieloma piaszczystymi plażami).
Jak więc widać, Grecja oraz należące do niej wyspy, są miejscami wartymi zobaczenia, bo zachwycają swoim pięknem oraz bogatą historią – zawartą w licznych zabytkach…(czytaj więcej o Zakynthos).

 

Dodaj komentarz