Santorini – klejnot Morza Egejskiego

Santorini to według wielu turystów jedna z najpiękniejszych greckich wysp. Co roku wypoczywają i zwiedzają to miejsce setki tysięcy wczasowiczów. Czym Wyspa Santorini wyróżnia się na tle innych? I dlaczego zyskała sobie miano klejnotu Morza Egejskiego?

Santorini jest wyspą z archipelagu Cyklady, która jest najbardziej wysunięta na południe. Na górskich zboczach wyspy umiejscowionych jest wiele miasteczek i zachwycających plaż. Klimat Santorini jest typowo grecki. Oznacza to, że możemy się tutaj spodziewać łagodnych zim i upalnego lata. Najlepszy czas na przyjazd na wyspę to okres od maja do września – jeśli zależy nam na opalaniu – w kwietniu, a także październiku i listopadzie będzie już nieco chłodniej, jednak pogoda w dalszym ciągu powinna być słoneczna i przyjemna.

Grecja oferuje turystom niezwykle dużo atrakcji. Każdy kto zawita do tego kraju nie może się już doczekać, aby do niego wrócić. Dlaczego zatem Santorini jest takie wyjątkowe? Wyspa zachwyca wyjątkową architekturą. Biało-niebieskie domki pięknie komponują się na tle atramentowej wody i kolorowych plaż. Bardzo intrygujący dla przyjeżdżających obraz stanowią również kamienie wyraźnie poukładane wokół domostw. Mają one za zadanie chronić mieszkańców przed trzęsieniami ziemi.

Wczasy last minute na greckich wyspach trudno sobie wyobrazić bez plażowania. Na Santorini tym bardziej! Znajdziemy tu dwie fantastyczne plaże, które – tak, jak wspomnieliśmy wcześniej – są kolorowe. Jedna z nich ma barwę czerwoną, inna białą. Swoje niespotykane kolory zawdzięczają okolicznym skałom i pyłowi wulkanicznemu.

Co zwiedzić na wczasach na Santorini? Warto zobaczyć oczywiście stolicę wyspy – Firę. Miejscowość znajduje się na klifie, co sprawia, że będziemy mogli ją podziwiać już z portu Athinios. Jest ona drugim – co do popularności – miastem najchętniej odwiedzanym przez turystów tuż po Oia. Będąc na miejscu oprócz napawania się widokiem niezwykłej greckiej architektury koniecznie powinniśmy odwiedzić choćby jedno z wielu tutejszych muzeów. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje Muzeum Prehistorycznej Thery, w którym możemy zobaczyć eksponaty z czasów prehistorycznych.

Z ciekawostek, warto odnotować, że Santorini jest stosunkowo młodą wyspą, gdyż powstała dopiero 1600 r. p.n.e. poprzez wybuch wulkanu, który zatopił wcześniej istniejącą wyspę będąca według badaczy częścią mitycznej Atlantydy. Wulkan ten jest aktywny do dnia dzisiejszego.

Wczasy pełne atrakcji na Santorini

Jeśli jesteśmy w Grecji, to „grzechem” byłoby nieodwiedzenie wyspy, którą uznaje się za klejnot Morza Egejskiego. Piękne plaże, fantastyczny, wakacyjny klimat i niezwykła architektura w połączeniu w hipnotyzującym kolorem morza, to coś, czego nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie.

Dodaj komentarz