Saloniki (Thessaloniki)

Saloniki to niezwykle magiczna i pełna atrakcji stolica greckiej Macedonii. Zachwyca swoją elegancją oraz różnorodnością kulturową. Nazwa miasta pochodzi od imienia żony założyciela i zarazem króla Macedonii – Thessalonike. Była on też przyrodnią siostrą Aleksandra Wielkiego. Saloniki kuszą architekturą, historią, malowniczością. Niewątpliwie każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

Co warto zobaczyć będąc w Salonikach?

Biała wieża w SalonikachW Salonikach czeka naprawdę wiele atrakcji. Jedną z nich jest Kamara, czyli Łuk Galeriusza. Powstał on w 297 roku, kiedy Grecy odnieśli zwycięstwo nad Persami. To najbardziej charakterystyczny zabytek, który kiedyś posiadał ogromny łuk stworzony z czterech filarów. Do dnia dzisiejszego można podziwiać dwa z nich.

Koniecznie trzeba też zobaczyć pochodząca z przełomu III i IV wieku Rotundę. To najstarszy zabytek miasta, który najpewniej stanowił początkowo świątynię Zeusa, a potem został zaadoptowany na kościół. Wewnątrz budynku znajduje się wiele niezwykłych mozaik, bogato zdobionych, z IV wieku.

Warto także zwiedzić bazylikę Agios Dimitrios, największy kościół w całej Grecji. Na turystów czeka tutaj marmurowy nagrobek darczyńcy tego miejsca. To dosyć niespotykane, bowiem w kościołach prawosławnych nie tworzy się epitafiów, nawet jeśli ktoś zdecydowanie na nie zasługuje.

Saloniki to także turecki kryty bazar, najpiękniejszy w całych Bałkanach (jeśli nie liczyć Istambułu). Powstał on najpewniej w XVI wieku i do dziś, świetnie odrestaurowany, zachwyca doskonałym stanem, a także ekskluzywnym asortymentem.

W mieście czekają również pozostałości po dawnych zabudowaniach należących do rzymskiego forum. Warto przede wszystkim zobaczyć termy, które posiadały zarówno łaźnie, jak się odeon oraz salę koncertową.

Saloniki to niezwykła metropolia, która skupia w sobie bardzo wiele różnych jakości. Oprócz przepysznej greckiej kuchni i słońca, posiada wiele architektonicznych perełek i urokliwych miejsc. Miasto to zachwyca także kilkoma istotnymi pomnikami, z czego największy jest posąg Aleksandra Wielkiego.

Dodaj komentarz