Kreta – wycieczka objazdowa

Atrakcje wyspy KretaTajemnicza i pełna zapierających dech w piersiach widoków Kreta to idealne miejsce na urlop dla osób pragnących odkrywać najpiękniejsze zakamarki wyspy, podążając śladami niezwykle bogatej historii i greckiej mitologii. Słońce, długie piaszczyste plaże oraz lazurowa woda pozwolą się zrelaksować i przenieść w świat z zupełnie innego wymiaru.

Wycieczkę objazdową po Krecie można rozpocząć od Heraklionu, stolicy wyspy, która zachwyca przede wszystkim bogato wyposażonym Muzeum Archeologicznym, gdzie podziwiać można m.in. eksponaty związane z kulturą minojską, znalezione w trakcie wykopalisk w Knossos, a także dzieła sztuki i historii począwszy od okresu neolitu aż do czasów rzymskich. Muzealne zbiory obejmują: ceramikę, rzeźby, freski, metalowe przedmioty, nagrobki, pieczęcie oraz biżuterię. Zwiedzając Heraklion warto także zajrzeć do Bazyliki Agios Marcos, która pełni dziś rolę galerii sztuki. Nieopodal znajduje się, pochodząca z XVII w. wenecka fontanna Morosiniego z przepięknymi rzeźbami, przedstawiającymi mitologiczne sceny, a także ozdobiona arkadami wenecka loggia.

Kolejnym etapem wycieczki objazdowej po wyspie może być słynne Knossos, gdzie znajdują się ruiny pałacu pochodzącego z czasów minojskich. Wg mitologii był to pałac króla Minosa, w którym więziono potwora z głową byka – Minotaura. Podczas spaceru po ruinach warto uruchomić wyobraźnię, by chociaż na moment przenieść się w pasjonujący świat greckiej mitologii.

Organizując wycieczkę objazdową po Krecie, warto również pomyśleć o odwiedzeniu słynnego Rethymnonu, gdzie uwagę przykuwa m.in. okazała Fortezza, czyli największy na wyspie zamek wenecki, na terenie którego, w sezonie wakacyjnym, organizowane są plenerowe spektakle. W obrębie warowni usytuowany jest także godny uwagi meczet Sułtana Ibrahima. Do pozostałych atrakcji  miasta należy zaliczyć: stary port wenecki, fontannę Rimondi oraz Muzeum Archeologiczne.

Wybierając się dalej, na zachód wyspy, warto zatrzymać się w przepięknej i pełnej zabytków Chanii, której największą atrakcją jest wybudowany przez Wenecjan w XIV w. port. Warto również przyjrzeć się weneckim stoczniom i arsenałom oraz spędzić parę chwil w obrębie Starego Miasta. Dużą popularnością cieszy się również Splantzia, czyli dawna dzielnica muzułmańska.

Śladami historii i greckiej mitologii

Wycieczka objazdowa po Krecie to najlepszy pomysł na wspaniały i pełen wrażeń wyjazd dla wszystkich miłośników historii i zwiedzania, pragnących poznać najpiękniejsze skarby wyspy. Zabytkowy Heraklion, pełne tajemnic Knossos oraz przepiękne miasta Rethymnon i Chania to punkty, które koniecznie należy uwzględnić na trasie podróży.

Dodaj komentarz