Grecka kultura

Grecja to niezwykle piękny kraj, pełen atrakcji, słońca i radosnego podejścia do życia. Wakacje w tej części świata to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Oprócz czekających tu zabytków warto zapoznać się z kulturą Grecji bowiem dzięki temu możliwe będzie prawdziwe zanurzenie się w atmosferę, która tu panuje.

Co warto wiedzieć o greckiej kulturze?

Grecka kultura rozwijała się przez wiele tysięcy lat, a jej początki to czasy Grecji mykeńskiej. To czasy między 1600 a 1100 p.n.e., których kontynuacja trwała w antycznej Grecji i później pod wpływem Imperium Rzymskiego. Grecja kształtowała swoją kulturę w czasie okupacji, bowiem najeżdżali ją Wenicjanie, Imperium Osmańskie, Genueńczycy, a także Brytyjczycy. Zabytki greckiej kultury

Współczesna grecka muzyka łączy się dość wyraziście i przypomina folklor. Popularna jest także rdzennie ludowa muzyka i ta bardziej ekstremalna. Jeśli zaś chodzi o literaturę to trudno ówcześnie znaleźć współczesnych greckich twórców, którzy mogliby konkurować ze słynnym Homerem. Są jednak utwory kultowe, takie jak „Grek Zorba” Nikosa Kazantzakisa.

Ze starożytnej Grecji oczywiście wywodzi się teatr, a także Igrzyska Olimpijskie. Pierwsze miały miejsce w 776 roku p.n.e.

Sjesta oraz inne ciekawostki

Oczywiście będąc w Grecji można doświadczyć sjesty, czyli przerwy na odpoczynek oraz drzemkę, trwającą około trzech godzin – od 14:30 do 17:30 w okresie od kwietnia do września. Zamiera wtedy ruch na ulicach, sklepy i wszystkie instytucje są zamknięte. Nie można jej naruszyć, jest niczym cisza nocna w innych krajach.

Grecy bywają także zabobonni. W kraju tym bowiem wierzy się, że spluwanie przegania nieszczęścia i złe duchy. Robi się to trzykrotnie po tym, gdy usłyszy się jakieś złe wieści. Na szczęście – symbolicznie jako „tfu, tfu”.

Warto także spróbować greckich specjałów. W każdej restauracji najpierw podawana jest woda. Grecy są niezwykle życzliwi i szczodrze obdarzają uśmiechem. Grecka kultura zachęca do odwiedzin tego kraju, zwłaszcza że zarówno Grecja kontynentalna, jak i wyspy oferują ogrom atrakcji, piękna i są gwarancją wspaniałej pogody.

Dodaj komentarz